You are currently viewing Dzień dziwaka – 7 stycznia – czy koty są dziwne?

Dzień dziwaka – 7 stycznia – czy koty są dziwne?

Są słodkie, kochane, a sądząc po 26 miliardach odsłon i ponad 2 milionów filmów na YouTube. Koty zeskakują, podskakują, wspinają się, gdzieś wciskają, coś śledzą, drapią, trajkoczą i mruczą. Pewnym jest, że koty są świetnym źródłem rozrywki, uśmiechu i zabawy.

Te trochę dziwne zachowania kotów, zarówno śmieszne, jak i niezrozumiałe, prowokuje pytanie:

“Czemu koty to robią?”

Koty były jednocześnie samotnymi drapieżnikami jak i ofiarami większych zwierząt. Co za tym idzie ich przeżycie zależało od pewnych instynktownych zachowań, wciąż widocznych u dzikich i domowych kotów.
Wyjątkowa budowa ciała i zmysł równowagi pozwalały wspinać się wysoko, żeby obserwować terytorium i wypatrzyć zdobycz. Mruczek już tego nie potrzebuje, żeby wytropić i upolować obiad w swojej misce. Ta słynna instynktowna obserwacja salonu będąc na szafce, jest wynikiem kociej ewolucji.
Jako drapieżniki koty są oportunistami, i polują zawsze, kiedy pojawi się ofiara. Zwykle polują na małe zwierzęta, więc w naturze musiały jeść wiele razy dziennie, tropić, rzucać się na ofiarę, zabijać i jeść, żeby nie były głodne.

Dlatego mruczek lubi atakować małe zabawki i jeść niewielkie posiłki w dzień i w nocy.
Małe ofiary chowały się w niewielkich kryjówkach. Zaglądanie mruczka do pojemników i otworów powoduje ta sama ciekawość, która pozwoliła przeżyć jego gatunkowi miliony lat.

Dzikie koty potrzebowały ostrych pazurów do wspinaczki, polowania i obrony.
Ostrzenie pazurków na różnych powierzchniach utrzymywało je w gotowości, pozwalało rozciągać mięśnie grzbietu i łap oraz zmniejszało stres.
Mruczek nie jest wrogiem twojej kanapy, krzesła, otomany, poduszek, zasłon i innych rzeczy w jego zasięgu. Rozdziera je, żeby mieć pazurki w dobrej formie, jak jego przodkowie, żeby przeżyć. Jako ofiary, koty wyewoluowały tak, żeby uniknąć złapania. Te najskuteczniejsze miały się najlepiej.

Mruczenie

Koty mogą mruczeć z różnych powodów, ze szczęścia, stresu czy głodu. Ale co ciekawe, częstotliwość mruczenia pomiędzy 25 a 150 herców mieści się w zakresie, w którym tkanki mogą się lepiej regenerować. Mruczenie nie tylko sprawia, że kot to idealny towarzysz do drzemki, ale możliwe, że mruczek leczy nim swoje mięśnie i kości, a może nawet i twoje.
Koty rozwijały się jako samotni drapieżnicy, polujący i zabijający dla jedzenia, oraz ofiary, kryjące się i uciekające, żeby przeżyć.
Do dziś koty zachowały wiele instynktów, które pozwalały im przeżyć w dziczy przez miliony lat. To wyjaśnia niektóre dziwne zachowania.

Nasze domy to dla nich dżungla.
Ale jeśli tak faktycznie jest, to kim my jesteśmy w ich oczach?

Wielkimi, głupimi, bezwłosymi kotami, rywalizującymi z nimi o zasoby?
Strasznie głupimi drapieżnikami, których przechytrzają każdego dnia?

A może biorą nas za swoje ofiary?